Nina artyuhova suure kase kokkuvõte. Ülevaade Artjukovi loost “Suur kask

Tund tutvustab õpilastele N. Artõukhova uut teost "Suur kask"
Tunni eesmärgid:
-Arendada lugemistehnikat, oskust koostada avaldus suulises kõnes, küsimustele õigesti vastata
- foneetilise väljendusvõime õppimiseks intonatsiooni kaudu
-Õppida moraali kunstiteose tajumise kaudu, tuginedes teksti sisule, vanasõnale

Laadige alla:


Eelvaade:

Tunnikeel kõnes lugemise ja arendamise kohta 8. eriklassis (parandus)

Kadachegova Jelena Petrovna

Esialgsete (paranduslike) tundide õpetaja

Tunni teema: N. Artjuhhov "Suur kask"

Eesmärgid: Tutvumine N. Artõukhova uue teosega "Suur kask"

Tunni eesmärgid:

Lugemistehnika arendamine, oskus suulises kõnes avaldusi üles ehitada, esitatud küsimustele õigesti vastata

Õppige foneetilisi väljendeid intonatsiooni kaudu

Harida moraali kunstiteose tajumise kaudu, tuginedes teksti sisule, vanasõnale.

Õppetund

1 Organisatsiooni hetk

Täna alustame õppetundi vanasõna lugemisega. Aga mis see on? Ilmselt tungis tuul meie klassi ja tuulutas sõnu erinevates kohtades. Kogume need kokku ja teeme vanasõna. Vaadake otse üles, külgedele ja koguge sõnad.

Kui päike on soe, kui emal on hea.

Loe vanasõna pehmelt, valjult, sosinal, küsimuse-vastuse vormis.

Ja kuidas sellest vanasõnast aru saada?

Loe aeglaselt ja mõtle.

(Päike soojendab - temast on soe, ema teeb ainult head, tema kõrval on alati hea.)

Millistel elu juhtudel saab seda vanasõna rakendada? (Laste vastused, arutluskäik)

2 Tunni teema suhtlus ja eesmärkide seadmine

Täna loeme lugemistunnis lugu sellest, kuidas poiss Alyosha ronis kõrgel puu otsa ja uuris, mis edasi juhtus. Õpime lugema õigesti, ekspressiivselt, hääle intonatsiooni kasutades. Loo nimi on "Suur kask". Loo kirjutas Nina Mihhailovna Artjuhhova.

3 Uue materjali õppimine. Sissejuhatav jutt

Nina Mihhailovna Artjuhhova on vene kirjanik. Sündinud 1901. aastal Moskvas. Ta avaldas oma lugusid ja luuletusi sellistes lasteajakirjades nagu Murzilka, Chizh, Pioneer.

4 Sõnastiku töö

Loos on sõnad:

Terrassi vabaõhuhoone elumajas.

Suvine elanik on inimene, kes elab maamajas köögiviljade, lillede ja muude põllukultuuride kasvatamisega.

Kuristik on sügav pikk õõnes maapinnal

Nende sõnadega lausete tegemine.

5 Uue teema õppimine

1) algõpetaja lugemine

2) Hooldustööd

Milliseid tundeid see lugu sinus äratas?

Mis su tuju oli?

Ja millal sa rohkem muretsesid?

Püsti, loeme sõnad seinale.

Millised neist sobivad loo jaoks paremini?

Valige: rõõm, kurbus, põnevus, lõbus, kogemus.

Sõnavalik, valiku koostamine.

6 Esialgne konsolideerimine

7 Teisene konsolideerimine

Õpilased loevad lugu osade kaupa ja analüüsivad teost.

Mitu osa on loos?

Mida räägitakse loo 1. osas?

Lugu 1 osa lugemine lause järgi.

Kuidas ema teadis, et tema poeg ronib kasele?

Loe seda.

Milliseid tundeid ta sellega koges? (Vastused lastele)

Miks sa nii otsustasid? Tõesta sõnadega tekstist. (Tass libises minu käest välja ...)

Milline oli ema nägu, kui ta mõistis, et ta on ohus? (nagu kasealune)

Kuidas neist sõnadest aru saada? (kahvatu, valge, hirmunud)

Miks ta saatis juhtumist teatanud poisid koju?

(Nad karjusid, olid nördinud, kui oskasid Alyoshat hirmutada.)

Fizminutka.

Psühhovõimlemine. Näidake sõnade tähendust kehaväljenditega:

rõõm, kurbus, põnevus, lõbu, hirm, kogemus.

Mis on teise osa tegelased?

(Ema, Alyosha, suvine elanik)

Mida ütles ema Alyoshaga puu otsast alla tulles?

Kuidas Alyosha end tundis?

(Ta oli väsinud, mures)

Millised selle loo tegelased teile rohkem meeldivad? (Ema, ta õhkas usku poisi tugevusse).

Ja kellele see ei meeldinud ja miks? (Cottager, karjus ta Alyosha peale).

Ja kuidas rääkis suvine elanik Alyoshaga? (vihase häälega)

Loeme õige intonatsiooniga suve elaniku sõnu (vihaselt, vihaselt)

Kuidas see lugu osa lõppes? (Vastused lastele)

Kuidas sa said aru, mis reis see oli? Ohtlik.

Tõesta sõnadega tekstist. (Maa lähenes ja kahanes ...)

Ja mis võib teie arvates juhtuda poisiga, kui ema poleks õigeks ajaks tulnud? (Poiss võib kukkuda, krahhi)

Ja mida te selles olukorras oma ema asemel teeksite? (Vastused lastele)

Lugege 3 osa paaris pakkumist.

Kuidas Alyosha puu otsast alla sai? Loe. (Ta seisis punane, kuum ...)

Miks ema nuttis? (Põnevusest, mida enam varjata ei saanud)

8 Õppetunni kokkuvõte. Hinne

Milline kangelane sulle rohkem meeldib?

Milliseid tundeid ema koges? Valige need sõnad, mis neid tundeid paljastavad.

Hirm, põnevus, pahameel, õudus, hirm, rahulik, ükskõiksus, viha, ärritus, viha, rahulolematus.

Joonistagem nüüd ema suuline portree. Milline ta on? (Nutikas, julge, leidlik, tundlik, lahke, tähelepanelik)

Kui nüüd vanasõna juurde tagasi pöörduda, siis miks ma just selle vanasõna tunniks võtsin? Miks on emaga alati head? Kuna ema aitab alati, teeb lastele ainult head, tunneb ta südamega, mida teha.

Mida see lugu õpetab? Puude otsa ei saa ronida. Sellistes olukordades pole vaja askeldada, peate oskama aidata.

9 kodutööd

Miks oli Alyosha piinlik ja segaduses, kui ema nuttis?


Organisatsioon: MBOU SSH №41

Linn: Uljanovsk

Klassiväline lugemine. 3. klass.

Õpetaja Sof'ina E.V.

Teema: N. M. Artjuhhov "Suur kask"

Eesmärgid:   õpib määratlema töö teema,

Õpetada sõnade määratlust, mis kannavad teose peamist sisu ja tähendust; parandada lugemisoskust;

aidata kaasa kõne, tähelepanu arengule;

vastutus oma tegude eest.

Oodatud tulemused:

Õppeained:

Oskab määratleda peamist ideed, väljendada seda oma sõnadega;

Oskama eristada sündmuste jada nende esitusjärjestusest;

Oskata seostada kangelaste tegevust nende moraalinormidega.

Meta teema:

Normatiivne:

Planeerige oma tegevusi ja seostage need oma eesmärgiga;

Kognitiivne:

Leidke vajalik teave õpikusse pandud sõnaraamatute abil (mõistlik);

Suhtlus:

Suuda oma seisukoht vaielda

Isiklik:

Orienteerumise kujunemine nii enda kui teiste inimeste moraalses sisus.

Varustus   loominguliste rühmade miniprojektid (1 gr. - ripsmetega foto fotodest emaga ühistest asjadest, 2 gr. - esseekogumik juhtumitest, kui ema aitas, avastas elus midagi olulist, õpetas, 3 gr. - N. M. Artjukhova raamatunäitus ja teave autori kohta); teose tutvustamine;

Klassi edenemine

1. Klasside korraldus   (töökoha kontroll)

Niisiis, kooliväline lugemistund. Tervitused külalistele (lapsed pöörduvad, naeratavad)

Vaikselt istus.

2. Sissejuhatus teemasse.

Muusika kõlab, loetakse katkend Yu Yakovlevi loost "Ema".

Sule silmad ja kuula. Ja sa kuuled seda häält. Ta elab sinus, nii tuttav, kallis. Sa ei sega teda ühegi teisega. Isegi täiskasvanuks saades mäletate seda häält, silmi, käsi. Sa oled väike, sa ei saanud ikka veel rääkida, ta mõistis sind sõnadeta. Arvasin, et soovite midagi, mis teile haiget teeb. Ta õpetas sind rääkima, kõndima, sulle esimest raamatut lugema. Temalt saite teada, mis on linnu nimi, saite teada, et igal lillel on nimi.

Kelle kohta see lõik on? (räägime emast)

Novembris lugesime pärast koolivälist lugemist teemasid ema kohta. Miks? (29. november on emadepäev)

Ja see õppetund on pühendatud emale.

3. Töötage rühmades.

Milliseid loomingulisi ülesandeid saite?

1 rühm. Tegime välja fotonäituse, millel esitasime koos emaga fotosid ühistest asjadest.

Ütle mulle. (koos emaga ... raamatut lugedes) lepivad lapsed ettepaneku kokku.

2 rühma. Kirjutasime essee juhtudest, kui ema aitas meid, avastas elus midagi olulist, õpetas midagi)

Loe oma esseesid. (2-3 õpilast)

3. rühm koostas visandi. (stseen sellest, kuidas poisid ütlevad Alyoshka emale, et ta ronis suurele kasele)

Mis töö visand on?

See raamat on ekraanil. Ta valmistas ette 4 rühma. Räägitakse selle raamatu autorist.

4. Tunni eesmärgi edastamine.

Niisiis, me töötame N. M. Artyukhova tööga "Suur kask" ja kangelaste näitel proovime hinnata nende tegevust ja tegusid.

5. Töö analüüs.

Laual on teil selle tööga tekstid.

Millised sõnad olid arusaamatud?

Selgitage sõna tähendust terrass, piinlik, segane. (terrass - maja suvine pikendus; piinlik - häbelikkuses, segaduses, häbis; segaduses - abitus põnevusest, tugev šokk)

  • Mis on peategelased. (ema, Alyoshka) libisema

ema Alyoshka

  • Mida lugu räägib? Määrake teema. (Alyoshka ronib suurele kasele, ema aitab tal puu otsast alla saada)

Kuidas sa suurt kaski ette kujutad? (mitmekorruselise hoone kohal)

libisema

Niisiis, Alyosha ronib suurele kasele ja ema aitab tal puu otsast alla saada.

libisema

- aitab puu otsast alla saada - ronib suurele kasele

  • Kuidas käitub ema selles ohtlikus olukorras? (pole vihane, räägib rahulikul, südamlikul häälel ... ..)

(töötame tekstiga) Kuidas Alyosha aitab? Tulevad slaidile

- räägib rahulikul, leebel häälel

- suunab   (pange jalg selle lita peale, siinsamas, õigemini; istuge maha, puhake ja hakake alla minema)

- soovitab(võtke aeglaselt aega)

- inspireerib enesekindlust   (hea puudel ronida)

  • julgustab   (hästi tehtud, öeldud julgustavaid sõnu)
  • Kuidas Alyoshka käitub? (täidab ema nõuandeid) Tulevad slaidile

- kuulates

- järgib näpunäiteid

-tulemused

6. Kehaline kasvatus.

Me tõusime üles. Kujutage ette ja näidake suurt kaski. Nad hingavad sisse, tõstsid käed üles ja sirutasid varbad üles, väljahingates lasksid käed alla. Korda 3 korda.

7. Töö tegemine.

Slaid

Gleb, suvine elanik

Volodya

Vastuseks kiirustab ema appi.

Ohtlikus olukorras peate abi otsima oma emalt või lähedastelt.

Lugege lõiku suvise elaniku kohta.

Kuidas suvine elanik käitus? (karjub vihaselt ja ehmunult Alyosha peale)

Kuidas mõjutasid suvise elaniku sõnad Alyosha? (Alyosha ehmatas)

Kuidas te leidsite, et Alyosha oli hirmul? (jahmunud ja teinud vale käigu)

Ja kuidas ema sõnad toimisid? (sisendanud enesekindlust, rahustatud)

Lugege, mida ema ütles vastuseks suveelanikule.

Miks ta nii rahulikult suveelaniku poole pöördus?

Ema palus suvisel elanikul kultuuriliselt mitte sekkuda nende tegemistesse. Suvine elanik sai emast aru ega sekkunud enam.

Kuidas see juhtum lõpeb? (Alyosha saab ohutult kase maha)

Vaadake ema tegevust:

Saatsin poisid koju, et nad ei segaks;

Kultuuriliselt paluti mitte segada suveelanikku;

Ühistegevuse tulemusel aitab Alyosha ohutult kasest välja tulla.

Mida sa selle ema kohta öelda saad, milline ta on? (tark, tark, kultuuriline)

Loeme, mis jutu lõpus ema käitumises muutus.

Ja nüüd loeme rollide abil väljendusrikkalt ema ja Alyosha sõnu.

Kujutage ette, mis teiega juhtus, millised sõnad valiksite emale?

Alyosha nuttis ohutult, miks ema nuttis? (väliselt oli ta rahulik, et mitte oma poega hirmutada, kuid sees oli ehmatus, elevus Alyosha elu ja tervise pärast)

Kas Alyosha arvas, mis võib juhtuda, kui ta puu otsa ronib?

Kas teil on kunagi olnud juhtumit, kui ema aitas teid raskes olukorras?

Sageli ärrituvad lapsed oma mõtlematu tegevusega emaga, lein mõjutab inimese tervislikku seisundit ja lühendab tema elu enne mis tahes toimingute tegemist, mõelge nende tagajärgedele.

Tulge välja teise nimega (Alyosha lööve. Ema abi. Hädaolukord.)

8. Peegeldus.

Üldiselt käitub sa elus alati õigesti, näiteks jalutuskäikudel, kodus, koolis?

Kui olete koolis keerulises olukorras, siis kellega ühendust võtate? (õpetajale)

Koolis on teie abiliseks ja kaitsjaks iga õpetaja, kes on läheduses. Palju sõltub teist endast, igal toimingul on teie jaoks mingisugune tagajärg, kas hea või halb.

Nii et halbu tagajärgi pole, peate iseenda harimise päevikut.

Pärast oma teose kangelaste tegude ja tegude analüüsimist mõelge sellele, mille kirjutasite eneseharimise päevikusse. Vaata ekraanilt.

Vastutus tegude eest;

Ära ärritu ema;

Kuulake ema, sugulasi, tuttavaid

Minu jaoks on väga oluline, kui teie läheduses pole täiskasvanuid, käitusite õigesti, ei tekitanud endale ja teistele oma tervisele kahju, valu.

Mul on hea meel kõigi teie tunnis antud vastuste üle ja näen, et mõistate, et halvad tegevused võivad teie tervist kahjustada.

d / s Ühel inimesel on ema, teisel ja emamaa.

Järgmiseks klassivälisteks lugemisteks lugesime raamatuid emamaast.

Tunni töö hindamine.

Viited:

  1. Suur laste entsüklopeedia lastele. Per. koos fr. M .: Grif Fund, Mezhkniga, 1994.256s., 300 tsv. Joon. Kirjastus A.L. Djatšenko.
  2. Tikhonov A.V. Laste metsa entsüklopeedia: teaduslik pop. Väljaanne lastele. - M .: CJSC "ROSMEN-PRESS", 2005.-80.
  3. Lazareva V.A. Kirjandusliku teksti analüüsimise tehnoloogia põhikooli kirjandusliku lugemise tundides - 3. väljaanne, lisa.-M .: Hariduse Innovatsiooni Instituut on nimetatud L.V. Zankova: Kirjastus ONIX 21. sajand, 2003. - 96 lk.
  4. Pleshakov A.A. Maast taevani: loodusajaloo ja ökoloogia atlase määraja õpilastele. klass –M .: Haridus, 1998. - 224 lk.
  5. https://ru.wikipedia.org/wiki/ (Vikipeedia)
  6. http://readly.ru/author/8103/ (N. M. Artõukhova elulugu)

Täpselt sama

Ema napsas kohvri ja pani mütsi selga.

"Siin," ütles naine, "Nikolai ja Andryusha, kuulake tähelepanelikult." Siin vasakus sahtlis on varupaelad. Läksin tahtlikult täna poodi, ostsin neli meetrit.

- Neli meetrit? - isa oli üllatunud. "Mu kallis, miks nii palju?" Kas see on meeter igas patsis?

- Nad kaotavad väga sageli. Ma ütlen, et see on reserv. Siit, Nikolai, vaata siia. Kaks meetrit sinine ja kaks roosa. Roosa on Varya jaoks ja sinine on Vali jaoks. Ärge eksige, palun.

- Ära muretse, kallis, me teeme kõik. Las ma ütlen? Vali jaoks? See tähendab, et Varya jaoks?

Ema kordas kannatlikult:

- Roosa on Vari jaoks ja Vali jaoks sinine.

"Miks ma, ema, ma tean," ütles Andryusha.

- Oota, Andryushka ... - Isa liigutas kulme ja kordas mitu korda: - Valya on sinine ... Varia on roosa. Wa-l-la ... eesmärk-lu ... eesmärk-bast ... Var-r-rya - r-roosa! Tore! Väga lihtne meelde jätta!

- Noh, kontrollime! - ütles Andryusha. - isa, kes see on?

"Siniste patside puhul tähendab Valya," vastas Papa kindlalt.

- Ja kes see on? Küsis Valya, osutades õele.

- Ja see roosade patsidega tähendab Varjaat!

- Ma mäletan seda! Ma mäletan! - nutsid poisid rõõmsalt. - Ema! Lõpuks meenus!

Fakt on see, et Valya ja Varya olid kaksikud ja üksteisega nii sarnased, et ainult üks ema suutis neid ilma paelteta eristada. Lisaks kleidid ja kasukad - neil kõigil oli sama asi.

Ja isa naasis äsja kaugelt põhja-ekspeditsioonilt ja ajas kogu aeg oma väikeseid tütreid segadusse. Muidugi, ta teadis, kui sarnased kaksikud olid, kuid siiski, iga kord, kui neid läheduses nägi, raputas ta pead ja ütles:

- Ei, see on hämmastav! Noh, täpselt sama!

Isa vaatas oma käekella ja võttis ema mantli riidepuult ära.

- Palun ärge muretsege, me ei aja midagi segadusse, teeme kõik nii, nagu peab. Pealegi lahkute ainult kaheks nädalaks! Kui nimetame mitu korda ekslikult Valya Vareyt, pole midagi erilist ...

- Nikolai! - Ema pani parema käe varrukast mööda ja ütles kurvalt: - Niisiis, olete unustanud kõik! Kordasin ju teile mitu korda: arst ütles, et Vale peaks kõndima nii palju kui võimalik ja Varial ei tohiks olla isegi ravimit kolm korda päevas ...

- Me teeme kõik! - lõpetas Andryusha.

Ja ema lahkus. Oli laupäev. Pühapäeval ei saanud üles tõusmisega kiirustada, nii et kõik jäid magama. Esimesed olid siiski kaksikud, kellel isegi tööpäevadel polnud otsustanud kuhugi kiirustada. Selleks ajaks, kui isa vannitoast lahkus, niiskeid juukseid siludes, oli Varial juba õnnestunud kaotada vasak vasak roosa pael.

"Pole tähtis," ütles Papa, "meil on suur pakkumine." Kui palju lõigata? Kas pool meetrit on piisavalt? Tulge siia, tüdrukud, ma kammin teid.

"Isa," küsis Andryusha, "kas sa saad punuda?"

"Ma loodan nii." Pidin keerukamad ülesanded edukalt täitma.

Heledad karvased juuksed, mis on kuulekalt jagatud jumalagajätuks.

"Te ei punu niimoodi, papa," ütles Andryusha minuti pärast.

Ei, see selleks.

- Ei, mitte niimoodi. Ema kudus juustega paela ja sina sidusid hobusesabale vaid vibu - ja olgu.

"Pole tähtis," ütles Papa, "see on veelgi ilusam." Näete, kui suured on mu vibud ja mu emal pole vibude jaoks muud üle jäänud.

- Aga tugevam.

- Just sellest, Andrey, piisab ka kritiseerimisest. Mida ema ütles? Kõndige nii palju kui võimalik. Joo piim, võta Valjuška ja mine. Ja Varya ja mina koristame.

Pärast puhastamist ja kõndimist küpsetasid isa ja Andryusha õhtusööki, pesid nõusid ja nühkisid neid pikka aega nuga ning puhastasid põlenud panni. Lõpuks ütles isa “phew” ja heitis diivanile, käes raamat käes. Kuid üsna varsti sulgus raamat ise kinni, ka issi silmad sulgesid end ja isa jäi magama. Valjud hääled äratasid teda.

- isa! Hüüdis Andryusha. - Kaksikud on kadunud!

Isa hüppas üles nagu sõjaväelise teate peal:

- Kes? .. Kus? .. Jah, siin nad on! Kas on võimalik, Andrei, sellist inimest hirmutada!

- St nad ei kadunud, vaid ajasid segadusse. Mängisime peitust ... Ja laudade all ning riidepuu all - noh, kõik neli paela olid kuskil solvunud. Ma ütlesin sulle, et sa ei punu nii!

- Valya! Varja! Tule siia!

Paavsti ees seisid kaks absoluutselt ühesugust tütart, vaatasid teda sama rõõmsate silmadega ja isegi nad olid lamedad täpselt samamoodi.

- see pole oluline! - isa naeris. "Neid paelasid on meil veel kolm ja pool meetrit." Ma mäletan nüüd hästi: sinine on Valais ja Varia ...

- Oh, isa, isa! Noh, kuidas neid nüüd eristada - kumba?

- Jah, väga lihtne! Lõppude lõpuks teavad nad, kuidas rääkida. Suured tüdrukud ... mis su nimi on?

- Ja sina?

Kaksikud lõhkevad samamoodi. Isa mõtles korraks:

- Lohakas selgub, et meiega ... Mida teha, Andryushka? Lõppude lõpuks on Varel aeg ravimit võtta ja Valel - kõndida nii palju kui võimalik!

Ukse taga oli tuttav köha.

- vanaisa! - karjusid poisid rõõmsalt. Vanaisa tervitas kõiki ja hakkas oma prille pühkima:

- Kas vajate jalutuskäiku? Nii et tulin varakult Valyaga jalutama. Lubasin emale ka.

"Sa jõudsid õigeks ajaks, Konstantin Petrovitš!" - ütles isa. "Näete, meil on ... see on ... Noh, lühidalt öeldes, on kaksikud sassis!" - Ja ta rääkis oma vanaisale, mis juhtus.

- Kuidas läheb, Nikolai? - Vanaisa vaatas isale etteheitvalt. - Pärismaalased, võiks öelda, isa ja sugulased, võiks öelda, segaduses tütred.

"Mida ma peaksin tegema, muidugi Konstantin Petrovitš!" Miks nad lahkusid, olid nad väga kergelt tajutavad. Vabandage, Konstantin Petrovitš! Ja sina ise? Kallis vanaisa? Ja sugulased, võiks öelda, lapselapsed ... Noh, kus on Valya? Kus on Varya? Milline neist?

Vanaisa pani aeglaselt prillid kinni ja vaatas lapselapse poole:

- Ahem! Ahem! .. N-jah! See on ... Ahem! .. Ahem! .. Mu prillid on muutunud üsna nõrgaks! Mitte juba silmis. Kui mul oleks tugevamad prillid ...

Andrei naeris kõige valjemini.

"Ja teie, Andrey, olete täiesti häbi," ütles Papa, "ja te pole kuhugi läinud, näete neid iga päev ..."

"Jah, jah," toetas mu vanaisa isa, "ilma prillideta ja teie silmad on noored ja teie sugulased, võite öelda, väikesed õed ..."

Mis ma olen? - Andryusha tegi vabandusi. - Ma pole midagi. Enne haigust eristasin neid väga hästi: Varia oli paksem. Ja haiglas kaotasid nad kaalu erineval viisil ja said täpselt samaks!

Isa läks resoluutselt küljelauale, võttis pudeli ravimit.

"Noh, Varia," ütles ta, "tulge siia, on aeg ravimit juua." Tüdrukud! Kellele ma täna hommikul ravimit andsin?

Valya ja Varya vaatasid teineteisele otsa ega vastanud.

- Oh, isa! Sosistas Andryusha. - Kas nad ütlesid? Kes peaks ravimit jooma? See on kibe.

"Noh," ütles Papa, "proovime teisiti." Tütred, kes lähevad vanaisaga nüüd nii palju kui võimalik? Valya, tule siia, ma punun su punutised ja panen kasuka selga.

Ta vehkis sinised paelad. Tüdrukud vaatasid teineteisele jälle otsa, nende näod muutusid kurvaks, kuid mõlemad vaikisid.

- milles asi, Andryusha? - küsis isa vaikselt. "Miks Valya ei reageeri praegu?" Lõppude lõpuks meeldib neile vanaisaga jalutada?

"Muidugi nad armastavad," vastas Andryusha. - Sest Valya vaikib. Varya jääb koju, kuid Vale tundis temast kahetsust!

teata sobimatust sisust

Praegune leht: 1 (raamatus kokku 1 leht)

Nina Mihhailovna Artjuhhova
Suur kask

- Mine! Mine! Hüüdis Gleb ja hakkas puu otsast alla laskuma, kägistades ja murdes oksi. Alyosha vaatas alla. Rongilt olid suvised elanikud. Pikkade jalgadega Volodka kõndis muidugi kõigist ette. Värav raputas. Gleb tormas poole.

Alyosha surus põse pärna pagasiruumi. Ta muutus kohe väikseks ja ebavajalikuks. Gleb ja Volodya räägivad raamatutest, mida Alyosha pole veel lugenud, filmidest, mida Alyosha on liiga vara vaadata. Siis lähevad nad metsa. Koos. Alyoshat ei võeta, ehkki ta korjab seeni paremini kui Gleb, jookseb kiiremini kui Gleb ja ronib puudele nii hästi, et teda kutsuti osavuse nimel isegi ahviks. Alyosha muutus kurvaks: nädalavahetus tõi talle ainult leina.

"Tere, Glebushka," ütles Volodya. "Kus on lakutaja?"

"Ahv" oli aunimetus, kuid iga sõna võib moonutada nii, et see osutub solvavaks.

“Istume pärna peal,” naeris Gleb. - Volodya, ma ronisin ka selle pärna juurde, peaaegu päris tippu.

"Ma usun tahtlikult," vastas Volodya pilkavalt. - Isegi imikud pääsevad sellele pärnale ilma välise abita!

Pärast selliseid sõnu muutus pärna peal istumine ebahuvitavaks. Alyosha läks alla ja läks maja juurde.

"Siin kasvab aia taga kask," jätkas Volodya, "see on tõesti tõeline puu."

Volodya astus väravast välja.

- Tere, Alyoshka! Hüüdis ta. "Te ei saa suurele kasele ronida!"

"Ema ei luba mind," vastas Alyosha kortsunult. "Ta ütleb, et iga puu juurest tuleb varem või hiljem alla minna ja alla minna on sageli raskem kui üles ronida."

- Oh sa õeke!

Volodya viskas oma sandaalid maha, hüppas puu lähedal kõrgele kännule ja ronis üles, haarates pagasiruumi käte ja jalgadega.

Alyosha vaatas teda varjamata kadedusega. Lopsakasrohelised oksad kasvasid kase peal ainult kõige tipus, kuskil pilvede all. Pagasiruum oli peaaegu sile, haruldaste eendite ja vanade harude fragmentidega. Kõrgel maapinnast jaotati see kaheks tüveks ja need tõusid taeva poole, sirged, valged, saledad. Volodya oli juba hargnemiskohale jõudnud ja istus jalgadega rippumas, ennast selgelt eksponeerides.

- Roni siia, lakku! - Ta ei lasknud alla. - Milline ahv sa oled, kui kardad puude otsa ronida?

"Tal pole saba," ütles Gleb, "tema jaoks on raske."

“Ka taibukad ahvid ronivad hästi,” oli Volodya vastu. - Sabaga on hea okste külge klammerduda, kuid siin pole harusid peaaegu üldse. Alyosha ei saa ilma oksteta ronida.

- Pole tõsi! - Alyosha ei suutnud seda taluda. - Ma ronin poolele pulgale.

- Miks on see vaid kuni pool?

- Ema ei luba tal kõrgemat olla.

Alyosha puhus ninasõõrmed välja ja läks aianurka kaugemasse nurka.

Volodya näitas veel natuke kase peal. Kuid polnud kedagi teist kiusata ja ta ei julgenud mööda siledat pagasiruumi kõrgemale ronida ja hakkas laskuma.

- Läheme seeni korjama, Gleb, eks? Võtke korvid. Alyosha hoolitses vaikides nende eest. Nii et nad ületasid kuristiku ja jooksid metsa, vehkides oma värdjaid rõõmsalt. Ema läks terrassile:

- Alyosha, kas sa tahad tulla minuga jaoskonda? Jalutada ja vedureid näha oleks tore. Kuid Alyosha kutsuti just tema õekeseks. Ta ei saanud emaga peaaegu kogu käest läbi käia, kui Volodya ja Gleb läksid koos metsa, nagu päris mehed!

"Ma ei taha," ütles ta. "Ma istun kodus."

Ema on kadunud. Alyosha vaatas suurt kaske, ohkas ja istus aia lähedal pingil.

Volodya ja Gleb naasisid ainult õhtusöögiks. Pärast lõunat panid nad aeda teki ja istusid lugema. Ema läks kööki nõusid pesema.

"Ka te heidate pikali, Alyosha," ütles ta. Alyosha istus teki otsa ja vaatas raamatut üle Glebi \u200b\u200bõla.

- Ära hinga mind sisse

infolehe lõpp

Tähelepanu! See on raamatu infoleht.

Kui teile meeldis raamatu algus, saate selle täisversiooni osta meie partnerilt, legaalse sisu edasimüüjalt, LLC litritelt.

Ema napsas kohvri ja pani mütsi selga.

"Siin," ütles naine, "Nikolai ja Andryusha, kuulake tähelepanelikult." Siin vasakus sahtlis on varupaelad. Läksin tahtlikult täna poodi, ostsin neli meetrit.

- Neli meetrit? - isa oli üllatunud. "Mu kallis, miks nii palju?" Kas see on meeter igas patsis?

- Nad kaotavad väga sageli. Ma ütlen, et see on reserv. Siit, Nikolai, vaata siia. Kaks meetrit sinine ja kaks roosa. Roosa on Varya jaoks ja sinine on Vali jaoks. Ärge eksige, palun.

- Ära muretse, kallis, me teeme kõik. Las ma ütlen? Vali jaoks? See tähendab, et Varya jaoks?

Ema kordas kannatlikult:

- Roosa on Vari jaoks ja Vali jaoks sinine.

"Miks ma, ema, ma tean," ütles Andryusha.

- Oota, Andryushka ... - Isa liigutas kulme ja kordas mitu korda: - Valya on sinine ... Varia on roosa. Wa-l-la ... eesmärk-lu ... eesmärk-bast ... Var-r-rya - r-roosa! Tore! Väga lihtne meelde jätta!

- Noh, kontrollime! - ütles Andryusha. - isa, kes see on?

"Siniste patside puhul tähendab Valya," vastas Papa kindlalt.

- Ja kes see on? Küsis Valya, osutades õele.

- Ja see roosade patsidega tähendab Varjaat!

- Ma mäletan seda! Ma mäletan! - nutsid poisid rõõmsalt. - Ema! Lõpuks meenus!

Fakt on see, et Valya ja Varya olid kaksikud ja üksteisega nii sarnased, et ainult üks ema suutis neid ilma paelteta eristada. Lisaks kleidid ja kasukad - neil kõigil oli sama asi.

Ja isa naasis äsja kaugelt põhja-ekspeditsioonilt ja ajas kogu aeg oma väikeseid tütreid segadusse. Muidugi, ta teadis, kui sarnased kaksikud olid, kuid siiski, iga kord, kui neid läheduses nägi, raputas ta pead ja ütles:

- Ei, see on hämmastav! Noh, täpselt sama!

Isa vaatas oma käekella ja võttis ema mantli riidepuult ära.

- Palun ärge muretsege, me ei aja midagi segadusse, teeme kõik nii, nagu peab. Pealegi lahkute ainult kaheks nädalaks! Kui nimetame mitu korda ekslikult Valya Vareyt, pole midagi erilist ...

- Nikolai! - Ema pani parema käe varrukast mööda ja ütles kurvalt: - Niisiis, olete unustanud kõik! Kordasin ju teile mitu korda: arst ütles, et Vale peaks kõndima nii palju kui võimalik ja Varial ei tohiks olla isegi ravimit kolm korda päevas ...

- Me teeme kõik! - lõpetas Andryusha.

Ja ema lahkus. Oli laupäev. Pühapäeval ei saanud üles tõusmisega kiirustada, nii et kõik jäid magama. Esimesed olid siiski kaksikud, kellel isegi tööpäevadel polnud otsustanud kuhugi kiirustada. Selleks ajaks, kui isa vannitoast lahkus, niiskeid juukseid siludes, oli Varial juba õnnestunud kaotada vasak vasak roosa pael.

"Pole tähtis," ütles Papa, "meil on suur pakkumine." Kui palju lõigata? Kas pool meetrit on piisavalt? Tulge siia, tüdrukud, ma kammin teid.

"Isa," küsis Andryusha, "kas sa saad punuda?"

"Ma loodan nii." Pidin keerukamad ülesanded edukalt täitma.

Heledad karvased juuksed, mis on kuulekalt jagatud jumalagajätuks.

"Te ei punu niimoodi, papa," ütles Andryusha minuti pärast.

Ei, see selleks.

- Ei, mitte niimoodi. Ema kudus juustega paela ja sina sidusid hobusesabale vaid vibu - ja olgu.

"Pole tähtis," ütles Papa, "see on veelgi ilusam." Näete, kui suured on mu vibud ja mu emal pole vibude jaoks muud üle jäänud.

- Aga tugevam.

- Just sellest, Andrey, piisab ka kritiseerimisest. Mida ema ütles? Kõndige nii palju kui võimalik. Joo piim, võta Valjuška ja mine. Ja Varya ja mina koristame.

Pärast puhastamist ja kõndimist küpsetasid isa ja Andryusha õhtusööki, pesid nõusid ja nühkisid neid pikka aega nuga ning puhastasid põlenud panni. Lõpuks ütles isa “phew” ja heitis diivanile, käes raamat käes. Kuid üsna varsti sulgus raamat ise kinni, ka issi silmad sulgesid end ja isa jäi magama. Valjud hääled äratasid teda.

- isa! Hüüdis Andryusha. - Kaksikud on kadunud!

Isa hüppas üles nagu sõjaväelise teate peal:

- Kes? .. Kus? .. Jah, siin nad on! Kas on võimalik, Andrei, sellist inimest hirmutada!

- St nad ei kadunud, vaid ajasid segadusse. Mängisime peitust ... Ja laudade all ning riidepuu all - noh, kõik neli paela olid kuskil solvunud. Ma ütlesin sulle, et sa ei punu nii!

- Valya! Varja! Tule siia!

Paavsti ees seisid kaks absoluutselt ühesugust tütart, vaatasid teda sama rõõmsate silmadega ja isegi nad olid lamedad täpselt samamoodi.

- see pole oluline! - isa naeris. "Neid paelasid on meil veel kolm ja pool meetrit." Ma mäletan nüüd hästi: sinine on Valais ja Varia ...

- Oh, isa, isa! Noh, kuidas neid nüüd eristada - kumba?

- Jah, väga lihtne! Lõppude lõpuks teavad nad, kuidas rääkida. Suured tüdrukud ... mis su nimi on?

- Ja sina?

Kaksikud lõhkevad samamoodi. Isa mõtles korraks:

- Lohakas selgub, et meiega ... Mida teha, Andryushka? Lõppude lõpuks on Varel aeg ravimit võtta ja Valel - kõndida nii palju kui võimalik!

Ukse taga oli tuttav köha.

- vanaisa! - karjusid poisid rõõmsalt. Vanaisa tervitas kõiki ja hakkas oma prille pühkima:

- Kas vajate jalutuskäiku? Nii et tulin varakult Valyaga jalutama. Lubasin emale ka.

"Sa jõudsid õigeks ajaks, Konstantin Petrovitš!" - ütles isa. "Näete, meil on ... see on ... Noh, lühidalt öeldes, on kaksikud sassis!" - Ja ta rääkis oma vanaisale, mis juhtus.

- Kuidas läheb, Nikolai? - Vanaisa vaatas isale etteheitvalt. - Pärismaalased, võiks öelda, isa ja sugulased, võiks öelda, segaduses tütred.

"Mida ma peaksin tegema, muidugi Konstantin Petrovitš!" Miks nad lahkusid, olid nad väga kergelt tajutavad. Vabandage, Konstantin Petrovitš! Ja sina ise? Kallis vanaisa? Ja sugulased, võiks öelda, lapselapsed ... Noh, kus on Valya? Kus on Varya? Milline neist?

Vanaisa pani aeglaselt prillid kinni ja vaatas lapselapse poole:

- Ahem! Ahem! .. N-jah! See on ... Ahem! .. Ahem! .. Mu prillid on muutunud üsna nõrgaks! Mitte juba silmis. Kui mul oleks tugevamad prillid ...

Andrei naeris kõige valjemini.

"Ja teie, Andrey, olete täiesti häbi," ütles Papa, "ja te pole kuhugi läinud, näete neid iga päev ..."

"Jah, jah," toetas mu vanaisa isa, "ilma prillideta ja teie silmad on noored ja teie sugulased, võite öelda, väikesed õed ..."

Mis ma olen? - Andryusha tegi vabandusi. - Ma pole midagi. Enne haigust eristasin neid väga hästi: Varia oli paksem. Ja haiglas kaotasid nad kaalu erineval viisil ja said täpselt samaks!

Isa läks resoluutselt küljelauale, võttis pudeli ravimit.

"Noh, Varia," ütles ta, "tulge siia, on aeg ravimit juua." Tüdrukud! Kellele ma täna hommikul ravimit andsin?

Valya ja Varya vaatasid teineteisele otsa ega vastanud.

- Oh, isa! Sosistas Andryusha. - Kas nad ütlesid? Kes peaks ravimit jooma? See on kibe.

"Noh," ütles Papa, "proovime teisiti." Tütred, kes lähevad vanaisaga nüüd nii palju kui võimalik? Valya, tule siia, ma punun su punutised ja panen kasuka selga.

Ta vehkis sinised paelad. Tüdrukud vaatasid teineteisele jälle otsa, nende näod muutusid kurvaks, kuid mõlemad vaikisid.

- milles asi, Andryusha? - küsis isa vaikselt. "Miks Valya ei reageeri praegu?" Lõppude lõpuks meeldib neile vanaisaga jalutada?

"Muidugi nad armastavad," vastas Andryusha. - Sest Valya vaikib. Varya jääb koju, kuid Vale tundis temast kahetsust!

Seotud artiklid

  © 2019 liveps.ru. Kodutööd ja lõpetatud ülesanded keemia ja bioloogia alal.